Άμυνα στις εξαρτήσεις, Επίθεση στη ΖΩΗ!

ΟΧΙ στα ναρκωτικά!
Η 26η Ιουνίου είναι η Παγκόσμια Ημέρα κατά των Ναρκωτικών και το φετινό σύνθημα ” Άμυνα στις εξαρτήσεις, Επίθεση στη ΖΩΗ!”.
Οι μαθητές/τριες των Ε και ΣΤ τάξεων του 12ου Δ.Σ. Σερρών και του 19ου Δ.Σ. Σερρών, στο μάθημα Τ.Π.Ε., αφού ευαισθητοποιήθηκαν και ενημερώθηκαν για το θέμα των ναρκωτικών, δημιούργησαν δικό τους υλικό (κόμικ, αφίσα, ζωγραφιά, ποίημα) για να βάλουν το δικό τους λιθαράκι στην εκστρατεία ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για το κρίσιμο ζήτημα αυτό.

Μπορείτε να δείτε τις δημιουργίες των μαθητών/τριων των 2 σχολείων στο:

Το υλικό αυτό των μαθητών/τριών, απεστάλλει στο Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ΠΕ Σερρών “ΟΑΣΙΣ”. Με καλλιτεχνικές δημιουργίες μαθητών/τριών απο δημοτικά σχολεία της Π.Ε. Σερρών δημιουργήθηκε ένα ηλεκτρονικό βιβλίο (e-book)-βίντεο το οποίο αναρτήθηκε στα social media του Κ.Π. «ΟΑΣΙΣ» ώστε να αναδειχθεί το σύνθημα της Παγκόσμιας Ημέρας. Μπορείτε να το δείτε εδώ:

Γκουτουλούδη Μαρία
εκπαιδευτικός MsC Πληροφορικής

Δημοσιεύθηκε στην ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ, Πληροφορική, Σχολικό Έτος 2019-2020, Τάξη Ε, Τάξη ΣΤ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.