eTwinning project “Meeting European Friends”

Οι μαθητές των Δ2 και Ε2 τάξεων του σχολείου μας συμμετέχουν στο διακρατικό έργο Meeting European Friends. Έχουν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν την Αγγλική γλώσσα για να επικοινωνήσουν με συνομήλικούς τους από την Ισπανία, την περιοχή της Σαραγόζα, και να εξασκήσουν λεξιλόγιο και δομές της Αγγλικής γλώσσας που έχουν διδαχθεί στην τάξη. Αρχικά παρουσίασαν τον εαυτό τους με ένα σύντομο βίντεο (Δ2) ή με ένα αντιπροσωπευτικό άβαταρ (Ε2) που δημιούργησαν στο εργαστήριο πληροφορικής με το ψηφιακό εργαλείο Pixton εστιάζοντας στο αγγλικό λεξιλόγιο των ανθρώπινων χαρακτηριστικών.

Χρήση αγγλικού λεξιλογίου και τεχνολογίας για τη δημιουργία των άβαταρ
Ε2 τάξη

Στη συνέχεια οι μαθητές έγραψαν γράμματα στα οποία παρουσίασαν τον εαυτό τους και τα ενδιαφέροντά τους, το σχολείο και τον τόπο τους και μαζί με χριστουγεννιάτικες κάρτες στάλθηκαν στους Ισπανούς φίλους μας.

Οι μαθητές ανυπομονούν να παραλάβουν τα γράμματα από τους Ευρωπαίους φίλους τους!

Δημοσιεύθηκε στην Αγγλικά, Προγράμματα eTwinning, Σχολικό Έτος 2021-2022. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.