Fake News «Αλήθεια ή ψέμα; Πιστεύεις ο,τι βλέπεις στο Διαδίκτυο;

Το θέμα του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού του Ελληνικού Κέντρου Ασφάλειας Διαδικτύου για το σχολικό έτος 2022-2023 είναι «Αλήθεια ή ψέμα; Πιστεύεις ο,τι βλέπεις στο Διαδίκτυο;».

Ο στόχος για τους μαθητές και τις μαθήτριες είναι:

• Να προσδιορίσουν τι είναι οι ψευδείς ειδήσεις στο διαδίκτυο και να κατανοήσουν ποιεςμέθοδοι και μηχανισμοί χρησιμοποιούνται για τη δημιουργία, τη διανομή και την ενίσχυση της παραπληροφόρησης μέσω του διαδικτύου.
  • Να αναγνωρίσουν πώς η παραπληροφόρηση επηρεάζει τη ζωή μας εντός και εκτός διαδικτύου.
  • Να διερευνήσουν τη δημιουργία και διάδοση ψευδούς περιεχομένου στις πλατφόρμες κοινωνικών μέσων.
  • Να δοκιμάσουν και να εφαρμόσουν συγκεκριμένα εργαλεία για την αποδόμηση των ψευδών ειδήσεων.
  • Να αποκτήσουν κριτική ικανότητα στο διαδίκτυο
  • Να καλλιεργήσουν δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας.

Συμμετείχαμε στο διαγωνισμό με την εργασία μιας μαθήτριας τους σχολείου μας, ένα παραμύθι για τα Fake News στο StoryJumber.

Σύντομα θα δημιουργήσουμε και άλλα παραμύθια στο StoryJumber για τα Fake News με τους μαθητές/τριες της Δ1 και Δ2 τάξης.

Δημοσιεύθηκε στην Πληροφορική, ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ-ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ, Σχολικό Έτος 2022-2023, Τάξη Δ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.