Χριστούγεννα α λα γαλλικά

Οι μαθητές της Ε τάξης (Ε1 και Ε2) που μαθαίνουν γαλλικά δημιούργησαν αφίσες με θέμα χριστουγεννιάτικο και ευχές στα γαλλικά για να στολίσουν το σπιτάκι Ελληνογαλλικής Φιλίας Serres – Fosses στην πολιτεία των ευχών που διοργανώνει κάθε χρόνο η ΚΕΔΗΣ.

Noel1
Noel2

Την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022 οι μικροί μαθητές και οι γονείς τους που το επισκέφτηκαν είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα γαλλικά χριστουγεννιάτικα ήθη και έθιμα, το χριστουγεννιάτικο λεξιλόγιο στα γαλλικά, να δημιουργήσουν τα δικά τους χριστουγεννιάτικα στολίδια. Δέχτηκαν ευχές στα γαλλικά, άκουσαν τα γαλλικά κάλαντα και απόλαυσαν κέρασμα σερβιρισμένο από τα παιδιά.

Ανάμεσα στους επισκέπτες ήταν και ο Δήμαρχος Σερρών κ. Αλέξανδρος Χρυσάφης και η σύζυγός του κα Αμαλία Μαντιού.

❤️Ευχαριστούμε όλους για την παρουσία τους και ευχόμαστε Καλά Χριστούγεννα με υγεία και χαρά!!!

💝Το νέο έτος 2023 να φέρει ειρήνη, αγάπη και αδελφοσύνη!!!

🇫🇷 Joyeux Noël et une Bonne et Heureuse Année 2023!

Δημοσιεύθηκε στην Γαλλικά, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ, Σχολικό Έτος 2022-2023, Τάξη Ε, ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ και χαρακτηρίσθηκε , , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.