Οι μαθητές του τμήματος Γ1 ανακύκλωσαν και δημιούργησαν.

Οι μαθητές του τμήματος Γ1 ανακύκλωσαν και δημιούργησαν. Ανακύκλωσαν αφού διάβασαν στο βιβλίο της Γλώσσας την ενότητα « Ο κόσμος γύρω μας» . Μάθαμε  γιατί πρέπει να κάνουμε όλοι ανακύκλωση και  πόσο σημαντική είναι για την προστασία του περιβάλλοντος.  Ανακύκλωσαν αφού διάβασαν το τραγούδι της ανακύκλωσης στο βιβλίο των Θρησκευτικών. Κατασκεύασαν  με χαρτί, πλαστικό και αλουμίνιο τον γίγαντα Τάλω που έμαθαν στο μάθημα της Ιστορίας ότι ήταν δημιούργημα  των Θεών  και προστάτευε το νησί της Κρήτης. Τα αποτελέσματα όλων αυτών εκπληκτικά. Τα παιδιά ευχαριστήθηκαν τις δημιουργίες τους που η μία ήταν καλύτερη από την άλλη. Οι «γίγαντες»  στολίζουν την τάξη μας  και μας θυμίζουν ότι  πρέπει να προστατεύουμε τη φύση.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαυρογιαννίδου Ευστρατία

Δημοσιεύθηκε στην Νέα, Σχολικό έτος 2023-24, Τάξη Γ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.