Ενημέρωση για τον αυτισμό

Σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και μετά από πρόσκληση του σχολείου μας, την Τρίτη 23-4-2024, η εκπρόσωπος  του συλλόγου Ηλιαχτίδα, συνταξιούχος δασκάλα, Θάλεια Κομητούδη,  ενημέρωσε τα  δύο τμήματα  της Γ τάξης  για τον αυτισμό.  Μίλησε με απλά λόγια  για τα άτομα  που βρίσκονται στο φάσμα του αυτισμού. Οι  μαθητές μας, με ερωτήσεις  που έκαναν, αλλά και με τις  γνώσεις που  ήδη είχαν  από το περιβάλλον τους, σπίτι και σχολείο, κατάλαβαν  πως όσοι βρίσκονται στο φάσμα του αυτισμού έχουν ανάγκη από αγάπη, βοήθεια, αποδοχή και φυσικά τη φιλία μας.   Ευχαριστούμε τον σύλλογο Ηλιαχτίδα και ιδιαίτερα την κυρία Κομητούδη για τον χρόνο που αφιέρωσε για μας.

Δημοσιεύθηκε στην Σχολικό έτος 2023-24, Τάξη Γ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.