Δράσεις των μαθητών μας στη Γερμανική Γλώσσα

2 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου! Είναι σημαντικό να γιορτάζουμε αυτή τη μέρα διότι η συμβολή της παιδικής λογοτεχνίας στη γλωσσική και όχι μόνο ανάπτυξη των παιδιών μας είναι απαράμιλλης αξίας. Μια γιορτή που τίμησαν οι μαθητές της Ε τάξης που διδάσκονται τη γερμανική γλώσσα με ένα αφιέρωμα φέτος στους αδερφούς Γκριμ. Το έπαθλο είναι πάντα τα χαμόγελα των παιδιών μας!

Οι μαθητές της Ε τάξης που διδάσκονται τη γερμανική γλώσσα συμμετείχαν στον πανελλήνιο διαγωνισμό δημιουργίας αφίσας! Το θέμα που επέλεξαν ήταν τα κάστρα της Γερμανίας ! Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!

Δημιουργώντας γλυκές αναμνήσεις στους μαθητές μας….έφτασε η ώρα να κάνουμε γερμανικό πρωινό στη τάξη μας🥳🥳🥳

Ο Σύλλογος καθηγητών Γερμανικής Γλώσσας του νομού μας διοργάνωσε με χαρά μεγάλη το πρώτο Κυνήγι πασχαλινού αυγού!
Το Σάββατο το πρωί η πλατεία Ελευθερίας γέμισε με χαμόγελα παιδιών που εξερευνούσαν σπιθαμή προς σπιθαμή την πλατεία της πόλης μας για κρυμμένα αυγά.
Δίπλα μας ο Δήμος Σερρών και οι εθελοντές του Praxis Greece.
Η συμμετοχή των παιδιών ξεπέρασε κατά πολύ κάθε προσδοκία μας !
Συμμετείχαν και οι μαθητές της Ε τάξης του 19ου Δημοτικού Σχολείου που διδάσκονται τη γερμανική γλώσσα !

Σε αυτή πήραν 1η θέση και κέρδισαν το έπαθλο οι μισοί και οι άλλοι μισοί πήραν τη 2η θέση και κέρδισαν το δεύτερο έπαθλο.

Δημοσιεύθηκε στην Γερμανικά, Νέα, Σχολικό έτος 2023-24, Τάξη Ε. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.