Διάκριση σε διαγωνισμό ποίησης Haiku

Στις 21 Μαρτίου γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, γνωστή ως Άνοιξη των ποιητών.

Οι μαθητές της Στ τάξης – γαλλικά του 19ου Δ.Σ . Σερρών διακρίθσηκαν στον Διαγωνισμό Haikus 2022 – 2023 C.E.O – F.I.P.F που διοργάνωσε ο Σύλλογος Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας – Association des Professeurs de Langue et de Littérature françaises Diplômés des Universités – A.P.L.F. – D.U σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινιστιτούτο Θεσσαλονίκης για το επίπεδο Α1.😃😃😃

Πρόκειται για προεπιλογή των Haikus που θα συμμετέχουν σε παγκόσμιο διαγωνισμό. Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!!!!

Τα Haikus είναι μικρά ιαπωνικά ποιήματα με 3 στίχους (1ος στίχος 5 συλλαβές, 2ος στίχος 7 συλλαβές, 3ος στίχος 5 συλλαβές) και παρουσιάζουν μία εικόνα της φύσης.

Papillons bleus dansent

Beaux coquelicots se réveillent

Soleil dans mon coeur

Μπλε πεταλούδες χορεύουν

όμορφες παπαρούνες ξυπνούν

ήλιος μέσα στην καρδιά μου

Οι παρακάτω ζωγραφιές αποτυπώνουν την εικόνα της φύσης και τα συναισθήματα που εκφράζει το ποίημα.

Haiku1
Coquelicots2

Δημοσιεύθηκε στην Γαλλικά, Νέα, ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ-ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ, Σχολικό Έτος 2022-2023, Τάξη ΣΤ και χαρακτηρίσθηκε , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.