Χριστουγεννιάτικες δράσεις 2023

Η τελευταία μέρα του 2023 στο σχολείο ήταν πλούσια σε χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες.

Οι μικροί μαθητές, της πρώτης και δευτέρας τάξης, με όμορφα θεατρικά και ποιήματα, μετέδωσαν σε γονείς κι εκπαιδευτικούς το πνεύμα των Χριστουγέννων με το δικό τους μοναδικό τρόπο. Μας παρουσίασαν έθιμα από την Ελλάδα κι άλλες χώρες, μας μίλησαν για τη συμμετοχή των πέντε αισθήσεων στον εορτασμό των Χριστουγέννων και φυσικά δεν έλειψε ο Αι Βασίλης με τους 12 μήνες και τις εποχές του χρόνου.

Οι μαθητές της Γ και Δ τάξης διασκέδασαν φτιάχνοντας πρωτότυπες χριστουγεννιάτικες κατασκευές και φυσικά δε παρέλειψαν να στείλουν γράμμα στον Αι Βασίλη στην Αγγλική γλώσσα.

Το σχολείο αντήχησε από τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα που τραγούδησαν οι μαθητές και μαθήτριες της Ε2 τάξης, ξεκινώντας από το γραφείο του διευθυντή, και η γειτονιά από τα κάλαντα που τραγούδησαν οι τελειόφοιτοι του σχολείου των ΣΤ1 και ΣΤ2 τάξεων.

Τέλος, η Ε1 τάξη διασκέδασε με διάφορες δράσεις όπως Ντύσε το χιονάνθρωπο, Τάισε το ξωτικό, Μην τρως τον Αϊ-Βασίλη, Ήρθε το χιόνι στην τάξη μας… και το Κυνήγι του χαμένου θησαυρού.

Δημοσιεύθηκε στην ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, Νέα, Σχολικό έτος 2023-24, ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.