Σλόγκαν για τον Αθλητισμό

Οι Έλληνες μαθητές της Στ τάξης εμπνέονται από τους αθλητές που συμμετέχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες και δημιουργούν σλόγκαν για να προβάλουν τις αξίες του Ολυμπισμού στη γαλλική γλώσσα (με την καθοδήγηση της καθηγήτριας γαλλικών του 19ου Δ.Σ. Σερρών Σταματούλα Μακρυπούλια) και στην αγγλική γλώσσα (με την καθοδήγηση της καθηγήτριας αγγλικών του 19ου Δ.Σ. Σερρών, Άννα – Θεοδώρα Βελίκη)

Στην παρουσίαση που ακολουθεί μπορείτε να διαβάσετε και να ακούσετε τα συνθήματα στα γαλλικά και στα αγγλικά με μετάφραση στα ελληνικά. Αυτά τα συνθήματα τραγούδησαν με ρυθμό οι μαθητές της Στ τάξης υπο την καθοδήγηση της καθηγήτριας μουσικής του 19ου Δ.Σ. Αναστασία Παπάζογλου την Πέμπτη, 5 Μαϊου 2022 όταν υποδεχθήκαμε τους Γάλλους συνεργάτες μας από το πρόγραμμα ERASMUS + KA229, ESCALES. Οι Έλληνες και οι Γάλλοι μαθητές τραγούδησαν τα συνθήματα χτυπώντας ρυθμικά αυτοσχέδια τύμπανα από ανακυκλώσιμο υλικό με σκοπό να συνδυαστεί η δράση με το όραμα της ΕΘΝΟΑ ” Ολυμπιακή Εβδομάδα σε τροχιά για το περιβάλλον και τον πλανήτη”.

Αν κάνετε κλικ στο παρακάτω αρχείο θα δείτε παρουσίαση συνθημάτων που δημιούργησαν οι Έλληνες μαθητές . Αυτά τα σλόγκαν παρουσιάστηκαν και την Παρασκευή, 6 Μαϊου 2022 ημέρα του πρωταθλήματος RACKETLON, που διοργανώθηκε από τον καθηγητή φυσικής αγωγής του 19ου Δ.Σ. Αλέξανδρο Καντζόγλου

Στη συνέχεια οι Έλληνες μαθητές ψήφισαν στην πλατφόρμα συνεργασίας του προγράμματος Twinspace το σύνθημα που προτιμούν.

και στον χώρο συζήτησης της πλατφόρμας δακτυλογράφησαν και άλλα συνθήματα στα αγγλικά και στα γαλλικά όπως πχ

Have a heathy mind in a healthy body!!!! Avoir un cerveau sain dans un corps sain!!! Νους υγιής εν σώματι υγιεί

Always train yourself!!! Entraine -toi! Προπονήσου!

Protect the envrionment! Protegez l’envrironnement! Προστατέψτε το περιβάλλον!

Don’t stop train yourself, you will be better players!

Ν’arretez pas de vous entrainer, vous deviendrez meilleurs joueurs! Μην σταματάτε να προπονείστε, θα γίνετε καλύτεροι παίκτες!

Play volleyball! Play your favourite sport! Jouez au volleyball! Jouez a votre sport prefere! Παίξτε βόλευ! Παίξτε το αγαπημένο σας άθλημα!

Make sport your daily routine! Que le sport soit votre routine de tous les jours!!! Ας γίνει ο αθλητισμός η καθημερινή σας ρουτίνα!!!

Οι Γάλλοι συνεργάτες μας (τάξη CM2, École d’Application La Haié Vigné de Caen) έγραψαν συνθήματα στα γαλλικά και σας τα παρουσιάζουμε με τη μετάφραση στα ελληνικά.

Voici les slogans des élèves de CM2 de l’école La Haie Vigné :

Le sport soude les amis. Ο αθλητισμός δημιουγεί φιλίες

Ne jamais perdre espoir. Ποτέ μην χάνετε την ελπίδα σας

Ensemble, on peut réussir. Μαζί μπορούμε να τα καταφέρουμε

Ne jamais abandonner, toujours se relever de ses échecs. Μην τα παρατάτε ποτέ, πάντα να σηκωνόμαστε μετά την αποτυχία

Garder l’esprit d’équipe et l’espoir.Να κρατάμε το πνεύμα ομάδας και την ελπίδα

Ne jamais baisser les bras et toujours croire en ses rêves. Ποτέ να μην τα παρατάμε και να πιστεύουμε στα όνειρά μας

– Sportifs du monde entier, unissons nos forces! Όσοι αγαπάτε τον αθλητισμό σε όλον τον κόσμο ας ενώσουμε τις δυνάμεις μας!

Tous ensemble pour le rêve olympique! Όλοι μαζί για το όνειρο του Ολυμπισμού!

Unissons-nous pour l’Europe et sauvons notre République. Ας ενωθούμε για την Ευρώπη και να σώσουμε την Δημοκρατία μας.

Une vie sportive à vie! Μία ζωή με αθλητισμό για πάντα!

N’attends pas le meilleur des autres, donne simplement le meilleur de toi-même.

Μην περίμενεις το καλύτερα από τους άλλους, δώσε απλά το καλύτερο από εσένα τον ίδιο.

La défaite n’est pas une erreur, elle fait partie de l’apprentissage.

Η ήττα δεν είναι λάθος, αποτελεί μέρος του να μαθαίνεις

Surmontez les difficultés, vous en êtes capables!

Ξεπεράστε τις δυσκολίες, μπορείτε να το κάνετε!

L’amitié est synonyme de la paix. Η φιλία είναι συνώνυμο της ειρήνης.

Le sport, c’est la vie. Ο αθλητισμός είναι ζωή

La défaite n’est pas un échec. Η ήττα δεν είναι αποτυχία

– Réussir sans limite. Να πετυχαίνεις χωρίς όρια

Οι δραστηριότητες με θέμα τον αθλητισμό και το ευ αγωνίζεσθαι εντάσσονται στο γενικό πλαίσιο του προγράμματος με τίτλο Partageons tous ensemble la passion des Jeux – Ας μοιραστούμε όλοι μαζί το πάθος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, με αφορμή την διεξαγωγή των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι το 2024.

Δημοσιεύθηκε στην Erasmus+KA2, Αθλητικές, Γαλλικά, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ, Ευρωπαϊκά προγράμματα, Νέα, Προγράμματα eTwinning, Σχολικό Έτος 2021-2022, Τάξη ΣΤ και χαρακτηρίσθηκε , , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.